Blog
A fenyőbútorhoz gyakran rusztikus megjelenést társítanak és az emberek gyakran átugranak ezen lehetőség felett, mivel úgy gondolják, hogy ilyen esetben a fenyőbútor rossz minőségű darab. Bár a fenyőbútorok sokkal olcsóbbak, mint egy keményfa bútor, ez nem jelenti azt, hogy rosszabb minőségű lenne, hiszen ha megfelelően gondoskodunk róla, akkor akár évekig is eltarthat. Éppen ezért a fenyőbútorok népszerűsége ma már töretlen.
Ahogy megnézzük a különböző stílusú fenyőbútorokat, láthatjuk, hogy ez a sápadt, puha fa a legtöbb típusú szobában jól mutat, mivel igen sokféle stílusú bútort meg lehet belőle valósítani. Mivel puhafáról van szó, ezért nagyon könnyű vele dolgozni, éppen ezért alkalmas arra, hogy belevágjanak, hogy faragják vagy csiszolják. Persze mivel puhafáról van szó, ezért hajlamosabb a karcolódásra és a horpadásra, de ezeket ki lehet küszöbölni, ha megfelelően vigyázunk rá.
Mivel a fenyőbútor egy természetes darab, fontos, hogy azt megfelelően gondozzuk. A gyantázással ki lehet tölteni az idők során kialakult hézagjait, a viasszal meg lehet védeni a felületét, ugyanakkor ezzel továbbra is hagyjuk, hogy “lélegezzen” a bútor. A lakkozással le lehet zárni a felületet, így megóvhatjuk a fenyőbútort a kiszáradástól. Ha szeretnénk mókás külsőt kölcsönözni egy belső térnek, akkor a fenyőbútort még le is festhetjük. Emellett érdemes rendszeresen száraz ruhával áttörölni.
Az otthon újrabútorozása nem könnyű feladat. Fontos figyelembe venni ilyenkor az ízlésbeli tényezőket, a költségvetést és a lakás stílusát is. Miután eldöntöttük, hogy mennyi pénzt fordítanánk a vásárlásra és, hogy milyen bútorokra van szükségünk, a következő fontos lépés egy bútoráruház felkeresése, ahol a kereskedők a mi igényeink kielégítésére specializálódtak. A hálószobákba fenyőbútorokat választani, olyat, ami megfelel az ízlésünknek, mindenképpen izgalmas feladat. Ilyenkor nem elég, ha csak arra koncentrálunk, hogy áron belül maradjunk, vagy, hogy megfeleljünk a méretnek, de szintén nagy jelentősége van annak, hogy eredeti fenyőbútorokat vásároljunk, mivel ez biztosítja a hálószoba bútorok hosszabb élettartamát. Persze a gondoskodásról sem szabad elfeledkezni.
Ha saját fenyőbútorunk van, akkor biztosan szeretnénk, hogy ezek tartósak és jó állapotban maradjanak. Nem számít, hogy milyen bútort használsz a hálószobában, a porszemcsék biztosan felhalmozódnak rajta. A fenyőbútor esetében ezt csak száraz ruhával érdemes letörölni. Ezt még akkor is meg kell ejtenünk 2-3 naponta, ha egyébként elfoglaltak vagyunk, mivel a fenyőbútor csak így lesz képes megőrizni a fényét. Egy fésülködő asztal esetében fontos figyelni arra, hogy a krémek és olajok ne ömöljenek ki az asztalra, mert ezek foltot hagynak és elcsúfítják a bútorunkat. Ügyeljünk arra, hogy ha ez mégis megtörténik, akkor tisztítsuk meg a felületet rögtön.
A borovi fenyőt egy nagyon rugalmas fafajtának tartják, így a fenyőbútorokat gyakran ebből a fából készítik el. Ezekből a fákból ugyanúgy lehet készíteni hálószoba bútort, mint kertibútort, jól mutatnak kül- és beltéren is, sőt szekrényekhez, polcokhoz, ágykeretekhez és éjjeliszekrényekhez is alkalmasak a fenyőfajták. A fenyőbútor lehetőségeinek tehát nincs határa, mert ennek a típusnak egyedülálló a tartóssága és meglehetősen sokoldalúan fel lehet használni. A fenyőbútor pedig határozottan feldob bármilyen helyiséget, hiszen saját karaktere van.
A vásárlás során alaposan érdemes szemügyre venni a kész fewnyőbútor felületét, hiszen mivel ez egy puhafa, ezért könnyen horpad és karcolódik, mi pedig csak akkor vásároljuk meg, ha teljesen tisztában vagyunk azzal, hogy sérülésmentesen el tudjuk hozni a gyárból. Tudjuk azt is, hogy a fenyőbútorok némiképp drágábbak, mint a funérlemezből készült darabok, de olcsóbbak a keményfa bútoroknál, ha ezt a tényt észben tartjuk, akkor az árral sem tudnak minket átvágni.
A fenyőbútorok egyébként igen tartósak, de mégis vannak olyan elkerülhetetlen esetek, ami során a vonzereje csökken egy karcolás, fakulás vagy horpadás következtében. Ilyenkor érdemes megkérdezni egy szakértőt, hogyan lehet visszaállítani az eredeti állapotot vagy újraéleszteni a fenyőbútorunk vonzerejét. Sok esetben egy kis javítás elegendő, nem kell tehát emiatt új bútort vásárolunk. Persze a regenerálást jobb, ha egy szakemberre bízzuk.
Azt fontos letisztázni, hogy a fenyőbútor esetében időről-időre szükség van a felszín újrakezelésére, hogy a bútor megőrizhesse a jellegét. Ezt könnyedén megtehetjük egy méhviaszos ápolóval, ami illatmentes és vegyszermentes, így nem fogja bántani a fenyőbútort, viszont felületét és mélyebb rétegeit is jól táplálja. A méhviasszal csak be kell dörzsölni a fenyőbútor felületét, majd megvárni, amíg a rostok magukba szívják ezt az anyagot. Miután lekezeltük a fenyőbútort, észre vehetjük, hogy színe sokkal mélyebb és élénkebb lett, a felülete pedig felfrissült és fényesebbé vált. Ez áltláaban azért van, mert a fenyő egy természetes anyag, így még a bútor elkészülte után is lélegzik.
A fenyőbútor tehát élő fa, éppen ezért tilos tizstítószereket használni a takarításához. Sőt kerülni kell minden vegyszert, mert ezek károsíthatják a fenyőbútor felületét.
A gondoskodáshoz hozzá tartozik, hogy időről-időre meghúzzuk a fenyőbútor csavarjait. Ez normális, hiszen a fenyő folyamatosan alakul, amihez igazítani kell a bútor nem élő részeit.
Nagyon fontos, hogy ne tegyünk nedves, meleg vagy hideg tárgyakat a fenyőbútor felületére, mert azok nyomot hagynak.
A portörlést csak száraz, puha ronggyal végezzük és ne használjunk se vizet, se más kémiai anyagokat hozzá. Az egyetlen anyag tehát, ami felhasználható az a viasz és a méhviasz. Ezek az anyagok új életet lehelnek a fába, anélkül, hogy károsítanák azt.
A fenyőbútorok csodálatosan néznek ki a családias otthonokban. Azonban fenyőbútorból is igen sokféle van: vannak a bútorgyártók által sorozatgyártással készített darabok és a kézzel készített termékek. Az a mi döntésünk, hogy melyiket választjuk, de vannak dolgok, amikre mindenképpen oda kell figyelni.
-Ne feledjük, hogy a fenyőbútor egy élő termék, így nagymértékben hatással van a környezetre. A tömörfa termékek reagálnak az olyan környezeti változásokra, mint a hőmérséklet, a fény és a páratartalom. Ezek a hatások okozhatnak kisebb hibákat, hiányosságokat az adott fenyőbútoron az idő múlásával. Ettől viszont nem kell megijednünk, nem hibáról van szó, hanem a tömör fa változó természetéről. Ha mégis túl nagy repedések jelennének meg, azt könnyedén lehet javítani. Persze e kisebb problémákat mi is elkerülhetjük, ha a fenyőbútort nem tesszük fűtőtest, légkondicionáló mellé vagy nem tesszük ki közvetlen napfénynek.
-A fenyő egy puhafa, ami igen sok csomót tartalmaz. Általában a fenyőbútorok lezárása olyan, hogy ezek a csomók átütnek a lakkon vagy pácon. Ez is egy teljesen normális jelenség és szintén a darab egyediségét hivatott növelni. Persze, ha nem szeretjük a görcsös felületeket, akkor ne válasszunk fenyőbútort. (Helyette inkább a cseresznye javasolt, amiben sokkal kevesebb a csomó.)
A következőkben meghatározzuk az egyes faanyagok közös jellemzőit és eláruljuk, hogy mikre érdemes figyelni, ha fabútort vásárolunk.
1. Keménység
A fát legegyszerűbb meghatározni keménysége alapján, vannak kemény- és puhafák. Persze ez a leírás megtévesztő lehet, hiszen nem minden keményfa kemény és nem minden fenyő puhafa. A kemény/lágy osztályozás egy botanikai meghatározás, keményfának a virágzó fákat, puhafának pedig a tűlevelű fenyőfákat nevezik. Persze a legtöbb keményfa nehezebb és keményebb, mint a fenyőbútorok alapanyaga, de vannak kivételek.
Áltlaában a keményfák értékesebbek, mint a fenyőbútorok, mivel azok ritkábban elérhetőek. De ez sincs mindig így, hiszen vannak olyan fenyőbútorok, amiknek anyaga drágább, mint a keményfáké.
2. Erezet és szín
A fa szerkezete is eltér az egyes fajoknál. A keményfa esetében tubuláris sejtek vannak, így a fa pórusai sok esetben láthatóak. Ha a sejtek nagyok, akkor a fa textúrája kissé durva lehet vagy nyitott, így töltőanygra is szükség lehet, hogy sima felületet kapjunk. Ha a sejtek kicsik, akkor a textúra sima: ilyenkor nincs szükség töltelékre. A tölgy, a dió, a mahagóni, a rózsafa nagy sejtekből áll, míg a bükk, a nyír, a juhar, a cseresznye és a fenyőfa kis sejtekből épülnek fel.
A keményfák általában gazdagabb színűek és finomabb szerkezetűek, mint a fenyőbútorok alapanyagai, de a színek és a minták igen eltérőek lehetnek. A jellegzetes mintát rajzoló alapanyagok általában sokkal értékesebbek, mint a visszafogott vagy elmosódott mintákat rajzoló fák.
Ma már rengeteg bútorkereskedéssel is találkozhatunk Magyarországon, azonban ha igazán jól akarunk járni, akkor mindenképp olyat kell felkeresnünk, akik kizárólag fenyőbútor forgalmazással foglalkoznak.
A fenyőbútor kereskedésekben sokkal nagyobb a választák és áltlaában sokkal felkészültebbek is a szakemberek, akik segítséget nyújthatnak a fenyőbútor kiválasztásában is. A “mindent árulok” üzletben kevesebb az ilyen szakember. Persze ha mindenképp ragaszkodunk egy nagyáruház kínálatához, akkor is érdemes először felkeresni egy kisebb, csak fenyőbútorral foglalkozó céget, mert itt szerezhetünk jónéhány tapasztalatot.
Ha többet költenénk az adott bútorra, akkor érdemes felkeresni a régebbi, nevesebb fenyőbútor gyártókat, akiknek saját bemutatótermük is van. Termékismertetőt és árajánlatot is kérhetünk tőlük.
A legrosszabb, amit tehetünk, az nem más, mint a helyi - olcsón dolgozó - asztalost felkeresni néhány szórólappal. Ha egy bútor valamelyik üzletben megfelelőnek tűnt, akkor célszerű ott megvásárolni. Az egyébként gyakorlott és jó képességű szakembert is érheti meglepetés, ha olyan termék legyártását vállalja el ,amit nem vagy csak ritkán csinál.
Ma már komoly specializálódás indult el a faiparban is: vannak külön konyhákra, lépcsőkre, stb. specializálódott vállalkozások. Így a fenyőbútor gyártásnak is megvannak a specialistái. Ha komolyan szeretnénk fenyőbútorra költeni, akkor őket érdemes felkeresni.
A bútorok minőségét nem olyan nehéz meghatározni, ehhez nem kell szakértőnek lennünk. Mindössze azt kell megnéznünk, hogy milyen anyagból készült, milyen a struktúrája és hogyan lett lezárva. Az is segíthet, ha összehasonlítjuk egy másik bútorral.
A struktúra
Egy fenyőbútor minőségét nagyban befolyásolja szépsége, funkcionalitása és időtartama is. Az összeszerelése és annak stabilitása is nagymértékben meghatározza a fenyőbútor minőségét.
A csapokkal összeszerelt bútorok lapjai jól illeszkednek egymáshoz, ez a megoldás hozza létre a legerősebb és a legjobban kinéző kapcsolatokat. A csvarok is jók az összeszereléshez, viszont ezek a fenyőbútorok nem lesznek olyan szépek és stabilitásuk sem mindig a legjobb. A ragasztó a legkevésbé hatékony összeszerelési anyag, mert a ragasztott bútor hamar széteshet, ha a környezet túl párás.
Válasszunk olyan fenyőbútorokat, amiknek a sarkait külön megerősítetták, mert ezek az úgynevezett sarok blokkok nagymértékben növelik a fenyőbútor szilárdáságát és stabilitását. Ezek kívülről nem láthatóak, így az esztétikai összehatást nem rontják.
A jó minőségű fenyő íróasztal vagy komód fiókjai vékony lemezekből készülnek, amik fém paneleken csúsznak. Ezzel nemcsak a szerkezet lesz erősebb, hanem a stabilitása is jobb lesz az adott darabnak. Ezek a panelek áltlaában csavarozhatóak, hogy így biztosítsák az oldalirányú stabilitást.
Fontos megvizsgálni a fenyőbútoroknál, hogy minden élük pontosan le van csiszolva, mert csak így garantálható, hogy hosszú ideig nem fog megsérülni az adott darab.
A fiókoknak jól kell illeszkedniük és könnyedén kell siklaniuk. Ha ragadnak, az nem jó, mert így később maga a bútor minősége is sérül. Az ajtóknak is pontosan kell csukódniuk.
A fenyőbútor festése egy kényes feladatnak tűnik, mivel e fafajta esetében gyakori a foltos száradás és a festék lepergése. Éppen ezért fontos figyelni néhány dologra, hogy a fenyőbútor festése a lehető legjobb eredménnyel záruljon.
A fenyő előkészítése
A fenyőbútor előkészítése lehet a legfontosabb szempont, ha egy egyenletesen festett felületet akarunk a végén kapni. A fenyőbútornak tisztának kell lennie, mielőtt bármilyen festéket vinnénk rá. Mossuk le a felületeket meleg vízzel és egy erős tisztítóval, majd töröljük át egy száraz ruhával. Érdemes a fenyőbútort finoman át is csiszolni, majd a port is letörölni róla. Ezt követően felkerülhet egy alapozó festék.
Alapozás
A fenyőbútor esetében az alapozás adja a festés tartósságát. A fenyő sok gyantát és görcsöt tartalmaz, így ha nem alapozzuk, akkor a fenyő nedvei néhány hét alatt szétroncsolják a festést.
Pihentetés
Hagyjuk, hogy az alapozó legalább 24 órán át pihenjen, mert így a fenyő képes megfelelően magába szívni a vegyi anyagokat. A pihentetés után a festék is jobban fog fedni.
Festés
Válasszunk olaj vagy latex alapú festéket, mert ezekkel lehet a legjobban elérni a kívánt megjelenést. A fenyőbútort leglaább két rétegben kell festeni a megfelelő fedés érdekében. A második réteg felvitele előtt hagyjuk, hogy az első réteg teljesen megszáradjon. Hosszú ecsetvonásokkal dolgozzunk és lehetőleg szálirányban haladjunk, mert csak így leszünk elégedettek az eredménnyel.
Sok ember szerint a régi fenyőbútorok csak a műhelyben vagy a lomok között lehetnek hasznosak. Kevés pillantást szentelnek az idős fenyő rusztikusságának értékére. A fenyőbútor persze idővel változik: színe mélyebb lesz, a hőmérsékletváltozások pedig megkoptatják fényét, mégis egy kis törődéssel és ápolással nagyszerű rusztikus fenyőbútort varázsolhatunk belőle, ami növelheti az otthon varázsát és annak egy természetes hatást kölcsönöz.
A rusztikus fenyőbútorok története
A ruzstikus bútor trend New Yorkban kezdődött, amikor a társadalmi elit nyári házait fenyőbútorokkal rendezte be. Mivel sok tulajdonos nem volt jelen ezekben a házakban télen, ezért olyan bútorokra volt szükségük, amik tartósak lehetnek akkor is, ha nem gondoskodnak róluk rendszeresen. Így esett a választás a fenyőre, ami idővel ugyan megkopott, így azonban egy egészen különös hangulatot kölcsönzött a nyári laknak.
A rusztikus megjelenés
Ma már egy igazi amerikai otthon nem teljes néhány rusztikus fenyőbútor nélkül. Gyakran készítenek újrahasznosított lapokból rusztikus fenyőbútorokat, amivel az otthon melegsége biztosított. Ma már itthon is találunk olyan áruházat, ahol a klasszikus fenyőbútorok mellett régi, hagyományos módon összeszerkesztett darabokat is megvehetünk.
Gondozás
Mivel a fenyő puhafa, így a rusztikus fenyőbútoroknak is jár a kényeztetés, hogy jó formában maradjanak. Ezeket a bútorokat se tegyük ki a túlzott napfénynek vagy a túl magas hőmérsékletnek. A rusztikus fenyő étkezőasztalokra ne tegyünk forró ételeket anélkül, hogy alátétet használnánk. Rendszeresen polírozzuk, de soha ne töröljük át őket vizes ruhával.