Blog
Fenyőbútorunk csak akkor fogja megőrizni eredeti fényét, ha megfelelően ápoljuk azt. Nagyon fontos, hogy bizonyos dolgokra, nap, mint nap odafigyeljünk, mivel így fenyőbútorunk évek múlva is olyan lesz, mint újkorában.
Nagyon fontos figyelni arra, hogy a fenyőbútort ne tegyük ki túlzott hőhatásnak és közvetlen napfénynek, mert így repedések alakulhatnak ki a bútoron és a szín is veszíthet eredeti fényéből. A fa bútorokat mindig meg kell védeni a meleg tárgyaktól, az erős tisztítószerektől és a víztől. Az intenzív színes és savas folyadékokat, a kávét, a teát, a vörösbort, azonnal le kell törölni a bútorról. DE ha bármi más ráömlik a fenyőbútorra, azt is gyorsan töröljük le nedves ruhával. Soha ne tegyünk meleg ételeket közvetlenül a fafelületre. A legjobb, ha mindig asztali alátéteket használunk.
A fenyőbútorokat benti használatra tervezték - csak akkor vigyük ki a szabadba, ha a gyártó kifejezetten kültéri használatra ajánlja. De vigyázzunk a bútor állandó mozgatása során, ne húzzuk azt a padlón, mert az károsíthatja a szerkezetét, fontos tehát, hogy mindig megemelve vigyük arrébb.
Ha a bútorunk új és frissen vásárolt, akkor érdemes az ajtóit, fiókjait egy napon át nyitva hagyni, hogy a gyártás során felhasznált anyagok teljesen megszáradjanak és a bútor maga is kiszellőzhessen.
A bútor egyes részeit lehet, hogy sokszor meg kell olajozni, erre mindig figyeljünk. Ne hagyjuk, hogy nyikorogjanak az egyes részek, mert az egy idő után a bútor sérüléséhez vezetne.
Az áruházakban ma már igen nagy számmal szerepelnek fenyőbútorok. Ennek igen egyszerű oka van: a fenyőbútor minőségi és tartós, illetve természetes, tehát nem véletlen népszerűsége. Mivel nagyon sok árnyalat, keménység és megjelenés közül választhatunk a fenyőbútorok között, ezért kiválóan alkalmas arra is, hogy beilleszkedjen bármilyen lakberendezési tervbe. A fenyőfa ráadásul jól testreszabható.
A brorovi bútorok előnyei
A borovi fenyő puhafa, keménysége országonként változik. Színe világos és igen látványos görcsök vannak benne. A borovi fenyő kiválóan alkalmas a festésre, könnyű faragni és dolgozni vele, éppen ezért sokszor készítenek belőle sokféle fenyőbútort.
De miért is érdemes borovi fenyőt választani?
-Ha befejezetlen bútort keres, akkor a borovi fenyő kiváló választás lehet. Ily módon sokkal olcsóbban juthatunk hozzá ehhez az anyaghoz és rengeteg megoldás kihozható belőle, hiszen nagyszerűen lehet lakkozni, festeni és átalakítani. A természetes csomói csak tovább fokozzák egyediségét és eleganciát kölcsönöznek neki.
-A borovi fenyőbútort jól lehet keverni más típusú bútorokkal együtt. Például, ha meleg, rusztikus megjelenést szeretnénk kölcsönözni egy hidegebb térnek, akkor érdemes fenyőbútort választani, mivel ez sokkal intimebbé teszi a belső designt.
-A borovi fenyő rugalmas és könnyen alakítható úgy, hogy megfeleljen az adott térnek. Sőt újra és újra át lehet festeni, ha a tulajdonos preferenciái változnak.
Összefoglalva: Ha összehasonlítjuk a többi fafajtával, a fenyő sokkal hajlékonyabb és könnyebben lehet manipulálni és átalakítani. Ha megfelelő gyártótól veszünk ilyen bútort, akkor nagyon sokáig kitarthat mellettünk. Persze fontos arra is figyelni, hogy az adott darabon ne legyen túlságosan sok a görcs, mert ez gyengítheti a kiválasztott példányt.
A fenyőbútorok igen népszerűek tartósságuk miatt nemcsak otthon, hanem az irodában és más intézményekben is. A legtöbben azért választanak fenyőbútort, mert megjelenése ízléses és nagyon szép. Sőt a gyerekek számára is biztonságos, mivel a fa nem vezető.
A fenyőbútorok általában könnyebbek, mint a többi bútor. Ennek köszönhetően megvédhetjük vele a padlónkat és a szőnyeget is. Sőt sok esetben a fenyőbútor sokkal kevesebb pénzbe kerül, mint a vas- és acéltermékek. Ráadásul a fenyőből készült bútor szépsége sohasem megy ki a divatból.
Persze a fenyőbútornak nehéz gondját viselni, de ha néhány alapvető dolgot észben tartunk, akkor hosszú időn át megőrizhetjük a bútor szépségét.
1. Mindig a megfelelő tisztítószereket használjuk a bútor takarításához. Nagyon fontos, hogy a fenyőbútort nem szabad vizes ruhával tisztítani, mert a folyadék bejut az apró repedésekbe és szétfeszíti a fát. Érdemes méhviaszos ápolót választani, mert ezzel megőrizhetjük a fenyőbútor fényét.
2. Tartsuk távol a fenyőbútort a közvetlen napfénytől. Az UVB sugárzás kűárosíthatja a fából készült bútorokat. Sőt a fény hatására a fenyőbútorok természetes színe is megkopik.
3. Akadályozzuk meg, hogy a fenyőbútorra valamilyen folyadék kerüljön, mert ez is károsíthatja a fenyőt. Ha szennyezés éri a fenyőbútort, akkor azonnal tisztítsuk meg, mert maradandó nyomokat hagyhat.
4. Nagyon fontos a rendszeres tisztítás, hogy a fenyőbútor szépsége és ízlésessége sokáig megmaradjon. Évente kétszer érdemes egy szakember segítségét kérni a karbantartáshoz.
A fenyőbútor csak akkor képes sokáig megőrizni frissességét és magas minőségét, ha megfelelően ápoljuk és karbantartjuk azt. Ezek a bútorok különösen igénylik az ápolást, a törődést. De ha alkalmanként megfelelően gondoskodunk róla, akkor sokáig élvezhetjük majd a fenyőbútor szépségét és megőrizhetjük annak használhatóságát.
Amire mindig oda kell figyelni
A fenyőbútor minőségének és szépségének megőrzéséhez az első és legfontosabb az elhelyezés. A fenyő a kivágás után is ér, mert rostjai a párától függően változnak. Télen, amikor a levegő szárazabb lesz, a fenyőbútor is jobban kiszárad. Ilyenkor érdemes párásítani a fútőtestre helyezett edényre. Nagyon fontos, hogy a fenyőbútort ne érje sugárzó hő, így tegyük távolabb a fűtőtesttől. A fenyőbútorra sose tegyünk forró csészét, vizes vázát, ehelyett használjunk alátéteket.
Portalanítás
Hetente érdemes a fenyőbútorokat portalanítani természetes alapú textíliákkal (gyapjú, pamut) Az elektrosztatikusság elvén működő porseprűk is remekül megfelelnek, kiváltképp a mart frontú, díszített fenyőbútorokon.
Tisztítás
A lakkozott fenyőbútorokat sose töröljük át vizes ruhával, ehelyett válasszunk valamilyen méhviaszápolót, ami nem jut be az apró repedéseken és nem feszíti szét a bútort. A bútorápolók használatánál figyeljünk, hogy egyenletes mennyiségben oszlassuk el a szert a fenyőbútor felületén, ne legyen az ápolás után foltos a felület.
Karbantartás
Ha a fenyőbútor működésében valamilyen változást veszünk észre – fiók, ajtó csukódása, súrlódása – mihamarabb állítsa be a hibás elemet, ugyanis a későbbiekben ez maradandó károsodást is okozhat.
A szekrények készítéséhez használt anyagok illatának, szagának nagy része kiszellőzik még mielőtt a fenyőbútor a boltba kerülne. De persze azért valamennyi illatanyag nem távozik a vásárlás előtt. Fenyőbútorok esetén ezek nem kellemetlenek, ellenben az MDF-lapokból készülteknél már zavaróak lehetnek egyes aromák. Ezzel az a gond, hogy a szekrényben tárolt dolgok, a ruhák egészen átveszik ezeket a kellemetlen szagokat, még akkor is, ha tisztán és frissen tettük el őket. Szerencsére mind az újszekrények illatától, mind pedig a régi bútorok dohos szagától megszabadulhatsz olyan filléres szagűzőkkel, mint a levendula, a citromos vagy a paradicsomos átmosás.
Az első és legfontosabb dolog, hogy alaposan kitisztítsuk a szekrényt. A dohos szagokat el lehet tüntetni ecettel. A fenyőbútorok minden pontját is alaposan mossuk át ecetes vízzel. Ezután alaposan szárítsd ki a szekrényt - legalább 24 órán át ne is pakold vissza a ruhákat. Ez idő alatt az erős ecetesszag is elpárolog.
Ha azt szeretnénk, hogy hosszú ideig friss maradjon a szekrény, akkor érdemes újságpapírral kibélelni a polcokat és alá szárított levendulát tenni. Néhány szál levendula csokorba kötve a szekrénybelsejébe is felakasztható, de, ha nem kedveled az illatát, egy frissen vágott fenyőág is megteszi, ami közömbösíti a kellemetlen szagokat. A kellemetlen aromákat a selyempapírba csomagolt szappan, az üres parfüös üveg, a szemes kávé, a szegfűszeggel megtűzdelt narancs is eltünteti.
Habár a fenyő egy jó minőségű fa, azért fenyő és fenyő között is nagy különbségek vannak. A fenyőbútorok elkészítéséhez luc, borovi és vörösfenyőt is felhasználnak. Kiválasztásuknál érdemes néhány szempontot figyelembe venni:
A bútorok színe az idővel megváltozik, megérik. A lucfenyő fiatalon sárgás, később színe egyre markánsabbá válik. A borovi melegebb színű, ami a napfény hatására elegánsan besötétedik. A lucfenyő pedig intenzív barna színű lesz az idő folyamán.
Bizonyos hatásokkal szembeni ellenállóképessége a lucfenyőnek a legnagyobb, majd őt követi a borovi és végül a vörösfenyő.
A manapság divatos antik parasztbútorok 99%-a lucfenyőből készült, néhánynak az életkora jóval meghaladja a 100 évet. Az alpesi vidékeken a borovi fenyőből készült bútor gyakorlatilag eladhatatlan, mivel az ottani hagyomány és ízlésvilág csak a lucfenyőt fogadja el. Magyarország ennek az ellenkezője, lucfenyőből szinte kizárólag antik és parasztbútor kópiák készülnek.
A borovi fenyő eltérő színű farészekkel rendelkező vörösbarna, sárga, rózsaszínes közepes keménységű fa. Évgyűrűi élesek, nagy görcsöket és sok gyantát tartalmaz. A lucfenyő ennél sokkal egységesebb szövetű, világosabb, sárgásfehér színű puha fa, széles évgyűrűkkel. A vörösfenyő vöröses színű, éles és sűrű évgyűrűkkel. Rajzolata szép, alacsony a gyantatartalma és közepes méretű görcsökkel bír.
Bútorgyártásra leggyakrabban e három fenyőfajtát használják, mindháromnak más-más tulajdonságai vannak, de mindhárom kiváló a bútorgyártásra. Az már csak egyéni igényeinktől függ, hogy melyiket érdemes választani, tehát elsőssorban ízlésbeli kérdést, hogy ki melyiket tartja jobbnak vagy szebbnek.
Retro
Használjunk festett fenyőbútorokat, amivel bohókás hangulatot, játékosségot kölcsönzünk az adott belső térnek. A színes bútorokkal az 50-es 60-as évek amerikai hangulatot is becsempészhetjük.
Country
A festett bútorokkal vidámságot, bohóságot vihetünk az otthonunkba. A vidéki, nyugalmas hangulatot idézik vissza a robosztus fenyőbútorok, a virágos-csipkés kelmék, a régi fényképek, a sok-sok használati tárgy. Ezek a lakások kényelmet, melegséget árasztanak magukból.
Skandináv
A fenyőbútorokat sokan csak a skandináv stílushoz tudják társítani. E stílus jellemzői az esztétikum, a funkcionalizmus, harmóniában a leírhatatlan szépségű természettel. Mellőznek minden díszítést, natúr, visszafogott alapszínű bútorait színes textíliákkal teszik mozgalmassá.
Rusztikus
Tömörfa bútorok jellemzik. Funkcionalista, kényelmes és harmonikus térről van szó. Ezt a stílus egyedi darabokkal is megerősíthetjük, amit elkészíthettetünk vagy a bolhapiacról is beszerezhetjük.
Modern
Újszerű gyártástechnológiával készült bútorok. Szögletes formák, egyszerű vonalvezetés jellemzi, de a harsány színek is bizonyos részeknél visszaköszönhetnek.
Keleti
Aki a keleti stílust kedveli, annak is van jó hírünk, hiszen a modern vonalú fenyőbútorokat sötét színű páccal, és lakkal ellátva, nagy, világos terekben elhelyezve, alacsony ülőalkalmatosságokkal kiegészítve, némi bambusz, paraván, rizspapír társításával máris kész az egzotikus hangulat.
Sokan amiatt nem szeretnének fenyőbútort vásárolni, mert félnek attól, hogy a fenyő színe az idővel megváltozik és csúnya lesz. A színváltozással számolni kell ugyan, de nem kell aggódni, mert ez nem lesz olyan mértékű, hogy aggodalomra adjon okoz. A napsugarak UV sugárzása a fa színét úgymond megérlelik, de ez a folyamat is bizonyos idő elteltével abbamarad. Csak az a fontos, hogy figyeljünk arra, hogy a fenyőbútor felületén elhelyezett tárgyakat időnként mozgassuk, mert nem lesz szép, ha bizonyos helyeken a bútor világosabb marad.
A fenyőbútor épségét csak akkor őrizhetjük meg, ha azt rendeltetésének megfelelően használjuk. A polcokat ne terheljük túl, különösen igaz ez a könyvespolcok, tálalók, komódok esetében. Ezeknél a bútoroknál nem ritka, hogy a vásárló túlterheli polcokat. Egy 70x40x40 cm méretű akváriumot például megfelelően erős bútorra szabad csak elhelyezni, mivel ennek súlya közel 110kg.
A fenyő puhafa, így nagyon fontos, hogy fokozottan vigyázzunk a felületére, mert az könnyedén megkarcolódhat, benyomódhat. Ezt a hátrányát könnyedén kiküszöbölhetjük egy lakkozással, de azért fontos, hogy óvatosan bánjunk a felületekkel, hiszen így a bútor akár sok évtizedig jó szolgálatot fog tenni.
A fenyőbútort sohase tisztítsuk vizes ruhával. Színét és felületét csak úgy képes megőrizni, ha méhviasz tartalmú bútorápolóval és puha törlőruhával kezeljük a felületét.
Ma elindítottuk az új blogunkat. Kérjük kövesse figyelemmel, igyekszünk mindig friss információkat közölni. Az üzenetek nyomon követése RSS csatornán keresztül is lehetséges.